Témata pro výuku a spolupráci ve výuce

Posílám to dál - UČ, ZAČUČ - 4h, 8h, blok - 2x4h

Obsahem webináře je pohled na práci učitele z mnoha úhlů pohledu - učitelova osobnost, učitel a výuka, učitel a psychohygiena, učitel jako součást kolektivu ostatních učitelů, učitel jako součást komunity a učitel jako soukromá osoba. Nedílnou součástí webináře je předání praktických zkušeností, rad a nápadů nabytých z dlouholeté praxe zaměřených na učitele, na spolupráci se třídou, s rodiči, s dětmi se SPUCH, na efektivní nastavení práce v hodinách, na využívání různých výukových metod, na způsoby hodnocení práce žáků, právní oporu učitele v legislativě atd..

O kormidlo se mohou dělit i dva aneb kdo je tady kapitánem - UČ, ZAČUČ - 4h, 8h

Webinář je zaměřený na vymezení kompetencí pedagoga a asistenta pedagoga, na roli a postavení asistenta ve třídě, na nastavení efektivní spolupráce asistenta pedagoga a pedagoga, na nastavování a řešení různých konkrétních situací vycházejících z praxe, na seznámení se s legislativou související s touto problematikou, na nastavení konkrétních způsobů práce ve výchovně-vzdělávacím procesu, na formách spolupráce mezi asistentem pedagoga a pedagogem 

Jak rozchodit nové učitelské boty - ZAČUČ - 4h, 8h, rozdělení po 2 h 1x za měsíc

Webinář je určen pro začínající učitele, kteří přichází nově do praxe. Je sestaven jako průvodce hlavními oblastmi, se kterými se nový učitel v systému školy potkává. Soustředí se na konkrétní rady a inspirace vycházející z praxe zejména v těchto oblastech - učitel ve své roli učitele, učitel a chod školy, učitel a kolegové, učitel a žáci, učitel a rodiče, učitel jako soukromá osoba. Součástí webináře je vzájemné sdílení, rozbor konkrétních situací účastníků.

 Jak učit a ne sebe i žáky mučit - UČ, ZAČUČ - 2h, 4h, 8h  

Webinář je zaměřený na výchovně vzdělávací proces z pohledu vyučovacích stylů pedagoga, učebních stylů žáků, na výukové metody, na učební plány vycházející z RVP, ŠVP, na individualizaci výuky s vhodným nastavením požadavků na žáky, na vyučovací hodinu z pohledu její stavby s využitím různých výukových metod zohledňujících individuální nastavení pro jednotlivé žáky i žáky se SPUCH, na nastavení spolupráce s rodinou ve smyslu domácí přípravy, na zpětnou vazbu jako na podporující způsob hodnocení žákovy práce. Součástí webináře je zařazení konkrétních postupů, nápadů a inspirace k posilování jednotlivých oblastí efektivní výuky.

Když já chci a oni nechtějí - UČ, ZAČUČ - 2h, 4h, 8h

Webinář je zaměřený zejména na vztah pedagoga a žáka z různých pohledů, na vzájemná očekávání, na motivovanost žáků ve výchovně vzdělávacím procesu, na vzájemné interakce, na potřeby pedagogů a žáků a jejich uspokojování, na způsoby spolupráce se třídou tak, aby byl zajištěn bezpečný prostor pro všechny žáky, na budování důvěry mezi pedagogem a žáky, na způsoby hodnocení, které motivují, na využívání výukových metod, které podporují zájem o vzdělávání, na vzdělávání žáků se SPUCH a dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí.

Tandemová (párová) výuka - UČ, ZAČUČ, UČ MŠ, ASI - 2h, 4h, 8h

Webinář je podrobně zaměřený na tandemovou (párovou) výuku, konkrétně na její přínos pro efektivní vedení výchovně vzdělávacího procesu, na přínos této výuky pro žáky, pro učitele, na úskalí a pozitiva této výuky, na metody vhodné pro tento způsob výuky, na postup zavádění této výuky do školy, na druhy tandemové výuky jako na různé formy podpory či spolupráce pedagogů. Součástí webináře je příprava hodiny podle modelu 3S od plánování až po reflexi této hodiny. Účastníci si prakticky vyzkouší připravit hodinu pro tandemovou (párovou) výuku.

Výuka podle učebních stylů žáků - UČ, ZAČUČ - 4h, 8h, možno rozložit i na 4 dvouhodinové bloky

Webinář je zaměřený na vnímání individuality žáků (každého z nás) z pohledu přijímání informací, jejich zpracování a jejich uchování. Věnuje se učebním stylům žáků, jejich vlivu na vzdělávání žáků versus vyučovací styl pedagoga, přehlednému pohledu na různé učební styly, které úzce souvisí s percepčními oblastmi, které jsou u nás dominantní, s tím jaké máme sociální potřeby, emoční potřeby a fyziologické potřeby, jaké preferujeme prostředí pro výuku Věnuje se stavbě hodiny, ve které by se zohledňovaly učební styly žáků. Součástí webináře jsou konkrétní aktivity pro efektivní výuku z pohledů učebních stylů žáků. 

Jsem ASI asistent - ASI - 4h,8h - možno i rozložit na 4 dvouhodinové bloky

Webinář je zaměřený na práci asistenta pedagoga z různých úhlů pohledu - asistent a legislativa, a žák, a učitel, a rodič, a třída, asistent jako součást kolektivu, jako soukromá osoba, asistent ve své funkci asistenta. Ke každé této oblasti se přistupuje z pohledu asistenta, který má ve škole zcela specifické postavení. Součástí semináře v jednotlivých blocích jsou i praktické návody, rady a postupy, jak tyto situace z běžného chodu školy vyhodnocovat, jak k nim přistupovat, jak je řešit, a jak jim předcházet. Nedílnou součástí je připomenutí práv a povinností asistentů pedagoga a seznámení se s legislativou, o kterou se fungování asistentů ve škole opírá.

Kooperativní (skupinové) vyučování - UČ, ZAČUČ, ASI - 4h, 8h, 4 x 2h bloky, 2x 4h bloky

Seminář je zaměřený na problematiku kooperace ve vyučování, jako na návaznou činnost uvnitř skupiny a navenek, jejíž podmínkou je akceptování společných cílů a skupinové dynamiky. Věnuje se didaktickému modelu kooperativního učení, který je založen na klíčové otázce vlivu přítomnosti druhých na výkon žáka, na jeho aktivitu, na podporu rozvoje sociálních vztahů mezi žáky. Konkretizuje hlavní principy kooperativního učení, fáze kooperativní výuky (plánování, realizace, hodnocení). Zabývá se realizací kooperativního vyučování v podmínkách současné školy, typy úkolů, začlenění do různých vyučovacích předmětů, konkrétními metodami a strategiemi, technikami, nastavování cílů, sebehodnocením, vrstevnickým hodnocením, zpětnou vazbou, tvořením skupin a jejich dynamikou. Seminář se také zaměřuje na aktivní osvojování si metod na modelových aktivitách, představení klíčů k dělení žáků do skupin, představení možných uspořádání třídy, vytyčení role učitele, představení typologie žáků, vytyčení pravidel pro úspěšnou práci ve skupinách. Nezapomíná na společné hledání pozitiv a rizik.


Formativně na formativní hodnocení - UČ, ZAČUČ, ASI - 4h, 8h, bloky - 4x2h, 2x4h

Seminář je zaměřený na problematiku hodnocení žáků, vliv hodnocení na motivaci a zdravý rozvoj sebevědomí a dalších sociálních oblastí rozvoje žáků ve školním prostředí. Konkrétně se věnuje do hloubky formativnímu hodnocení. Zamýšlí se nad hodnocením jako na zpětnovazebnou informaci, jejíž funkcí je dát žákovi konkrétní pohled na to, kde se právě nachází a co má dělat, aby se mohl posouvat dál. Hledá odpovědi na otázku proč používat tento způsob hodnocení a přináší argumenty, které pomáhají si na tuto otázku odpovědět. Zabývá se metodami formativního hodnocení ve výuce, důležitostí správného nastavení konkrétního vzdělávacího cíle, způsobu zavádění formativního hodnocení do života školy, kritérii hodnocení, sadami kritérií a jejich tvorbou.

Seminář se také zaměřuje na aktivní osvojování si metod na modelových aktivitách, na techniky formativního hodnocení s důrazem na sebehodnocení a vrstevnické hodnocení žáků, na praktický nácvik předávání zpětné vazby a na různé způsoby poskytování okamžité zpětné vazby ve výuce, na pravidla tvorby slovního hodnocení. Nezapomíná na společné hledání pozitiv a rizik.


Vytvořte si webové stránky zdarma!