Žáci se speciálními vzdělávacími potřebami
Dítě s poruchou učení ve školní výuce- UČ, ZAČUČ, ASI - 4h, 8h, 2x4h
Webinář se věnuje problematice poruch učení z pohledu běžného pedagoga, jejich projevy ve výuce, možnostmi podpory, prvotní diagnostikou, vytvořením plánu podpory, nastavením spolupráce se zákonnými zástupci. Celý seminář vychází ze seznámení se s legislativou, vztahující se k této problematice, se základními pojmy a definicemi, příčinami specifických poruch učení, s konkrétními druhy diagnostiky.
Seminář dává přehled o metodách, obecných doporučeních pro reedukaci specifických poruch učení. Přináší pohled na druhy specifických poruch učení s jejich charakteristickými projevy ve výuce. Nezapomíná na možné oslabení jednotlivých percepcí, lateralitu, řeč žáků se SPU, hodnocením a klasifikací a přístupy k dětem s poruchami učení.
Poruchy chování žáků v ZŠ - UČ, ZAČUČ, ASI - 4h, 8h, 2x4h
Seminář je zaměřený na problematiku poruch chování žáků v základním vzdělávání a zvládání jejich projevů pedagogickými pracovníky základních škol. Věnuje se částečně teoretickým informacím, které nás seznámí s legislativou, přináší vhled do základního dělení poruch chování, do možných důvodů jejich vzniku, do charakteristiky druhů a projevů jednotlivých poruch chování.
Většina semináře je orientována zejména na konkrétní rady a návody vhodné pro praktické využití v práci pedagogů ve školách, na možnosti diagnostických metod pro první odhalování možných poruch chování, na vhodnou kompenzaci v prostředí škol a na nastavování spolupráce se zákonnými zástupci s podporou pro správné výchovné nastavení v domácím prostředí. Součástí semináře je i postup k nastavení individuálního výchovného plánu.
Seznamuje také s pomůckami, postupy, nápady z praxe a organizacemi, které mohou být v péči o tohoto žáka nápomocni.
Dítě s poruchou autistického spektra ve školní výuce - UČ, ZAČUČ, ASI - 4h, 8h, 2x4h
Seminář se věnuje poruše vývoje sociální interakce a komunikace, která se nazývá autismus. Je sestavený pro pedagogy, kteří se mohou s takovými žáky setkat ve svých třídách a při své výuce a klade si za cíl přinést konkrétní rady, nápady, metody a postupy vhodné pro práci s žáky, kteří mají tuto diagnózu. Ukazuje pohled na tuto poruchu jako na vrozenou odlišnost ve vývoji a fungování mozku, která způsobuje různé druhy obtíží, zejména v komunikaci a v odlišném reagování na různé podněty a běžné situace neadekvátním a neobvyklým způsobem. Přispívá k pochopení, jak je důležité nastavit vhodný postup práce s takovým žákem, jak pomáhat zvládat žákovi běžné situace mezi vrstevníky, kde hledat podporu a informace, jaké jsou typické projevy, jak, kdy a kde se tyto děti diagnostikují, jaký je jejich vývoj a budoucí uplatnění v životě.
Dítě s dyskalkulií ve školní výuce - UČ, ZAČUČ, ASI - 4h
Seminář se věnuje dyskalkulii jako jedné ze specifických poruch učení z pohledu běžného pedagoga. Konkrétně se věnuje druhům a projevům dyskalkulie, příčinám jejího vzniku, diagnostice, způsobům vzdělávání žáků s dyskalkulií, nejčastějším chybám v přístupu k těmto žákům, typickými projevy dyskalkuliků a metodám nápravy této poruchy učení.
Velká část semináře je věnována konkrétním nápadům tipům a návodům k reedukaci projevů dyskalkulie, k nastavování spolupráce se zákonnými zástupci, pomůckám a další podpoře žáků s projevy této specifické poruchy učení.
Dítě s dyslexií ve školní výuce - UČ, ZAČUČ, ASI - 4h
Seminář se věnuje specifické poruše učení dyslexii z pohledu běžného pedagoga. Konkrétně se věnuje projevům dyslexie, příčinám jejího vzniku, diagnostice, způsobům vzdělávání žáků s dyslexií, nejčastějším chybám v přístupu k těmto žákům, typickými vadnými projevy dyslektiků a metodám nápravy této poruchy učení. Přináší účastníkům pohled na metody vyučování čtení, kterými se dnes ve škole učí žáci číst a jejich možným vlivem na projevy dyslexii.
Velká část semináře je věnována konkrétním nápadům tipům a návodům k reedukaci projevů dyslexie, k nastavování spolupráce se zákonnými zástupci, pomůckám, vhodné literatuře pro dyslektiky, hodnocení těchto žáků, vlivem dyslexie na výuku cizího jazyka a způsobům, jak v cizím jazyce s touto poruchou učení pracovat.
Dítě s dysgrafií ve školní výuce- UČ, ZAČUČ, ASI - 4h
Seminář se věnuje dysgrafii jako jedné ze specifických poruch učení z pohledu běžného pedagoga. Konkrétně se věnuje druhům a projevům dysgrafie, příčinám jejího vzniku, diagnostice, způsobům vzdělávání žáků s dysgrafií, nejčastějším chybám v přístupu k těmto žákům, typickými vadnými projevy dysgrafiků a metodám nápravy této poruchy učení.
Velká část semináře je věnována konkrétním nápadům tipům a návodům k reedukaci projevů dysgrafie, k nastavování spolupráce se zákonnými zástupci, pomůckám a další podpoře žáků s projevy této specifické poruchy učení.
Dítě s dysortografií ve školní výuce - UČ, ZAČUČ, ASI - 4h
UČ, ZAČUČ, ASI - 4h
Seminář se věnuje dysortografii jako jedné ze specifických poruch učení z pohledu běžného pedagoga. Konkrétně se věnuje druhům a projevům dysortografie, příčinám jejího vzniku, diagnostice, způsobům vzdělávání žáků s dysortografií, nejčastějším chybám v přístupu k těmto žákům, typickými projevy dysortografiků a metodám nápravy této poruchy učení.
Velká část semináře je věnována konkrétním nápadům tipům a návodům k reedukaci projevů dysortografie, k nastavování spolupráce se zákonnými zástupci, pomůckám a další podpoře žáků s projevy této specifické poruchy učení.
Dítě z bilingvní rodiny ve školní výuce - UČ, ZAČUČ, ASI - 4h
Seminář je zaměřený na tématiku bilingvní (dvojjazyčné) výchovy. Po teoretické části, která se věnuje legislativě spojené se vzděláváním těchto dětí, definování bilingvismu, typům jazykové praxe v bilingvní rodině, výhodami a riziky bilingvní výchovy, rozdíly ve vývoji monolingvních a bilingvních dětí, přechází na praktickou část.
Ta se konkrétně věnuje tomu, jak s takovým dítětem pracovat ve vzdělávání, jaká podpůrná opatření pro takového žáka připravit, jaké postupy a metody využít. Zabývá se volbou komunikačních strategií a jejich nastavování v rodině, jak posilovat jazyk v prostředí školy, rolí učitele při integraci bilingvních dětí, vlivem bilingvismu na inteligenci dítěte.
Nedílnou součástí semináře jsou rady a návody, jak postupovat, když se u bilingvního dítěte vyskytnou komplikace při vzdělávání - poruchy řečí a odmítání komunikace v jednom jazyce.
Čím jsou nadáni nadaní
Jak podporovat zdravý rozvoj nadaného dítěte
Být nadaným má i své stinné stránky - UČ, ZAČUČ, ASI, UČ MŠ - 3x4h (po částech), 12h - tři témata,
1. část - Čím jsou nadaní nadáni - tato část se věnuje specifikaci dítěte nadaného, kurikulárnímu rámci podpory nadání, základním pojmům souvisejícím s nadanými, jak funguje mozek nadaných. Zamýšlí se nad různými druhy nadání, nad projevy nadání, nad připraveností školy pracovat s dětmi nadanými. Konkretizuje kde, kdo a jak identifikuje nadání. Seznamuje se základními postupy a metodami, jak podporovat nadání u dětí
2. část - Jak podporovat zdravý rozvoj nadaných - tato část se věnuje zejména odpovědím na tyto otázky: Z jakého důvodu je nutné věnovat důraz tomuto tématu? V čem je vývoj nadaného dítěte jiný než vývoj ostatních dětí? Jaký je tedy vývoj nadaného dítěte? Může se nadání setkat se specifickými vývojovými poruchami učení a chování? Co je to dvojí výjimečnost? Jak zvolit optimální přístup ve školní výuce - obohacovat, akcelerovat? Co znamenají tyto pojmy a jaký mají vliv na vzdělávání nadaného dítěte? Jak nadané dítě zatěžovat, ale nepřetěžovat?
3. část - Být nadaným má i své stinné stránky - tato část se věnuje odpovědím na tyto otázky: Není být nadaným jako vyhrát v loterii? S čím se potkávají děti nadané? Jak se žije nadaným dětem s ostatními dětmi? Může se nadání zvrtnout? Proč většina nadaných nechce být ničím nadána? V jakých oblastech jsou jiní? Jak se dá skloubit nadání s dalšími handicapy? Čím se zabývají nadaní a co jim bývá často utajeno? Jak můžeme pomáhat dětem zvládat nadání?
Vývoj dítěte z pohledu sociálních dovedností ve výuce - UČ, ZAČUČ, UČ MŠ - 4h
Seminář se zaměřuje na sociální dovednosti, jejich rozvoj prostřednictvím sociálního učení, na způsoby uspokojování emocionálních a sociálních potřeb jako je potřeba životní jistoty a potřeba pozitivní identity v souvislosti s vývojem dítěte a vlivem rodiny a školy na jejich rozvoj. Konkrétně se věnuje různým formám sociálního učení (zpevňování, odezírání, očekávání a nápodoba).
Prostor v semináři je věnován i různým druhům sociálních dovedností a jejich osvojování - komunikace, přiměřené reagování na nové situace, adaptování se na nové prostředí, porozumění vlastním pocitům a sebeovládání, porozumění emocím a chování druhých lidí, objektivní sebepojetí a sebehodnocení. Na jakých vlivech je osvojování sociálních dovedností závislé (vnější a vnitřní vlivy) a jak probíhá ve zdravém vývoji dítěte.
Aby školní poradenské pracoviště fungovalo - UČ, ZAČUČ, ASI, SPECPED - 4 h
Seminář se zabývá funkčním nastavením školního poradenského pracoviště jako centrálního systému podpory žáků se SPUCH, podpory žáků ohrožených školní neúspěšností, průběžnou a dlouhodobou péčí o žáky s výchovnými či vzdělávacími obtížemi, včasnou intervencí při aktuálních problémech u jednotlivých žáků a třídních kolektivů, předcházení všem formám rizikového chování včetně různých forem šikany a diskriminace, metodickou podporou učitelům, spolupráci a komunikaci mezi školou a zákonnými zástupci, spolupráci školy při poskytování poradenských služeb se školskými poradenskými zařízeními. Přináší základní informace o legislativě, personálním obsazení, rolích a náplně práce jednotlivých pracovníků ŠPP, o způsobech spolupráce s pedagogy v rámci školy, se zákonnými zástupci, se žáky.
Nastavení podpůrných opatření na základě doporučení z poradny - UČ,ZAČUČ,ASI, UČ MŠ - 4h
Seminář shrnuje problematiku související s inkluzivním vzděláváním a legislativou s ním spojenou, s definováním žáka se speciálními vzdělávacími potřebami, s pojmem podpůrné opatření, jejich členěním, obsahem a konkretizací jednotlivých stupňů podpory. Věnuje se roli školských poradenských zařízení v nastavování podpůrných opatření, financováním PO a zpracováním Doporučení pro vzdělávání, ze kterého vychází škola při nastavování podpory žáka s SVP.
Pozornost je v semináři věnována pojmům a terminologii související s těmito doporučením a to konkrétně: platnosti doporučení, NFN, úpravě obsahu vzdělávacího obsahu, identifikátorům znevýhodnění, metodám poskytovaným žákům se SVP, hodnocení těchto žáků, vzdělávání podle upraveného vzdělávacího programu, úpravám očekávaných výstupů stanovených ŠVP, náhradě části vzdělávacích obsahů, vykazováním podpůrných opatření, pomůckám, přidělení AP.